TIRNAK BATMASI

TIRNAK BATMASI

Tanım ve Tarifi

İnsan yaşamında el ve ayak tırnakları önemli fonksiyonları olması nedenleri ile hastalık ve tedavileri de o derece önemlidir. Tırnak hastalıkları insan vücudundaki sistemik hastalıkların belirtileri olabileceği gibi, doğrudan tırnakların kendilerine has hastalıkları da olabilir. Genel olarak el tırnakları sistemik olan diğer hastalıkların bir belirtisi, ayak tırnaklarındaki rahatsızlıklar ise tırnağın şekil bozuklukları ve enfeksiyöz hastalıkları şeklinde tezahür ederler. Tırnak hastalıkları tıbbi ve cerrahi olarak tedavi edilirler. Buradaki konumuz daha çok tırnak hastalıklarında cerrahi tedavidir.

Tırnak Batması

En çok ayak başparmaklarda olur. Burada etken giyilen ayakkabı, ayak bakımı ve temizliği, hijyenik kurallar, tırnak kesimi usulü gibi etkenler rol oynar.

Başparmağın yan kısımlarında oluşan şişlik, kızarıklık, ağrı cerahat akması gibi belirtiler oluşur. Tırnak şişliğin içine gömülür, yabancı cisim özelliği taşır. Mutlaka iltihapta görülür. Mekanik bir gelişme olduğu için , tedavisi de mutlaka bir cerrah tarafından mekanik olarak batan kısmın veya tırnağın tamamının lokal anestezi eşliğinde çıkartılmasıdır. Tırnağın çıkartılmasından sonra, tırnak bakımı ve belirli zamanlarda cerrahi pedikür yapılması işin tekrar etmemesi bakımından önem arz eder. Elde oluk tırnak, tırnak tabanındaki bir kist veya tümörden oluşabilir. Tedavisi cerrahidir.

“Tırnak Batması tedavisi için Prof. Dr Mehmet KAYA’yı tercih edin. Hocamız tüm tecrübesini Ankara ve Türkiye ile paylaşıyor. Ankarada tırnak batması operasyonu Prof Dr. Mehmet KAYA tarafından Tepe Tıp Merkezinde yapılmaktadır. “

Bu tırnakların tedavisi, cerrahi olarak çekilmesi, cerrahi pedikürlerle şekillendirilmesi gerekir. Eğer cerrahi olarak tedavi edilmezlerse bu tırnaklar boynuz gibi uzarlar, çok büyük yaşam zorluklarına sebep olurlar. Tırnak yatağı, tırnak kenarları ile sıkıştırılır ve yukarı doğru çekilir. Çok şiddetli ağrılara sebep olurlar. Tedavisi cerrahi olarak çekilmesi ve tırnak yatağının cerrahi pedikürlerle şekillendirilmesidir.

Burada hadise, tırnak altındaki kemiğin büyümesi, çıkıntı şeklini alması ve tırnağı yukarı doğru itmesidir. Tedavisi cerrahidir.

Sizi Arayalım!

Sizi Arayalım!
Kapat