Troid Hastalıkları

Tanımı
Tiroid, normalde her sağlıklı insanda bulunması gereken bir hormon bezesidir. Guatr, tiroid bezinin simetrik ya da asimetrik olarak yaygın büyümesi sonucu veya bir veya birden fazla nodül ile birlikte oluşabilir.

Tiroid, boğazımızda gırtlağın hemen önünde her iki şah damarımızın arasında bulunan "at nalı" ya da "H harfi" şeklinde bir organdır. Bu organımızın en önemli, hatta tek görevi, tiroksin isimli tiroid hormonu salgılamaktır. Genel anlamda, tiroidin kanser dışındaki her türlü şişliğine guatr denilir. Erişkinlerde tiroidin ağırlığı normalde 20 - 25 gr’dır.

Tiroid bezinin gereğinden daha fazla hormon salgıladığı guatr türü halk arasında "zehirli guatr" olarak bilinmektedir. Hormon düzeyi normal olan guatr türü "basit guatr"; içinde nodül bulunan guatr ise "nodüllü guatr" olarak ifade edilmektedir.

Anne ve çocuklar için çok önemlidir. Ülkemizde her 10 kişiden 3’ünde ve en çok da bayanlarda görülmektedir. Tedavi edilmeyen guatrlarda kanser dahil ciddi ve kalıcı sorunlara neden olunmaktadır. "Tiroid - Guatr CHECK-UP’ı yapılarak Tiroid Guatr şişkinliklerinde kanser riski belirlenebilmektedir. Tiroid kanserlerinde erken tanı ve müdahale %90’a varan başarılı sonuçlar verir."
Okunma Sayısı: 5638   |   Güncelleme Tarihi: 20.03.2015    Sayfayı Yazdır

  ULAŞIM
Prof. Dr. Mehmet KAYA
  360.Cadde (8.Cad) No:2 Demetevler ANKARA
Prof. Dr. Mehmet KAYA’ nın Diğer Siteleri:
www.mehmetkaya.net | www.temeldusunceler.com | www.elbistanafsin.com
  • Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik Prof. Dr. Mehmet KAYA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz, kaynak gösterilerek iktibas edilemez. © 2015 - 2021

Profesyonel Web Tasarım